Історія міжнародного права. Проблема європоцентризму в міжнародному праві
Основні історичні етапи становлення і розвитку міжнародного права: рабовласницький період; феодальний період; буржуазний період; перехідний період; сучасний період.
Рабовласницький період характерний тим, що: кожна держава ставила себе в центр розвитку людства і в зв'язку з цим прагнула диктувати свої умови на міжнародній арені. Це було яскраво виражено в діях Древнього Риму, Греції, Єгипту, Китаю, Індії, Персії та ін.; раби розглядалися як товар і цілком виключалися зі сфери захисту міжнародного права; єдиним і природним засобом вирішення міжнародних суперечок визнавалася війна; егоїзм рабовласницької держави у силу нібито його винятковості доходив до повного заперечення міжнародного права.
Феодальні відносини, що зароджувались у надрах рабовласницького ладу, сприяли розпаду оплоту рабовласників Римської імперії. Такий розвиток подій не міг не позначитись на розвитку міжнародного права. Насамперед це позначилося на зміні кола суб'єктів міжнародного права. Поява нових суб'єктів міжнародного права сприяла розвитку і вдосконаленню старих і появі нових інститутів міжнародного права.Оскільки нові суб'єкти міжнародного права у своїй основі були варварськими і раніше залежними від Риму, то вони найчастіше використовували інститути, що вже існували в Римському праві народів: право договорів, посольське право, право війни та ін. Однак згодом під впливом релігії, особливо християнської, зміст названих інститутів Римського права народів розширювався, деталізувався, видозмінювався і з'явилися нові інститути.
Великий вплив на розвиток міжнародного права зробили події XVII ст., і особливо рішення Вестфальського миру 24 жовтня 1648 р., та наслідки ранніх буржуазних революцій у Європі, особливо в Нідерландах і Англії.
Поряд із цими положеннями про міжнародно-правове визнання, про територіальне верховенство, про рівноправність держави, у Вестфальському трактаті мали місце положення (норми), що передбачають мирне вирішення спорів, колективні заходи проти агресора, міжнародні гарантії дотримання положень самого трактату.
Підсумки Першої світової війни потрясли світ і мали дуже відчутні наслідки. У 1919 р. США виступили ініціатором створення Ліги націй як першої всесвітньої політичної організації, що прийняла свій основний документ - Статут. Основні положення Статуту зводилися до такого: встановлення панування справедливості (замість панування сили); сумлінне виконання всіх міжнародних договорів; обов'язковість дотримання всіма урядами норм міжнародного права, тощо.
Європоцентризм – тенденція і політична ідеологія, згідно з якою розвиток Європи розглядаеться як зразок, своєрідний еталон правильного розвитку, а цивілізаційна специфіка інших регіонів світу - як вияв їхньої відсталості, яку рано чи пізно вдасться подолати.