Множинність осіб у зобов'язанні. Часткові, солідарні та субсидіарні зобов'язання
Множинність осіб у зобов’язаннях – наявність на боці боржника, кредитора чи обох сторін двох і більше осіб.
Часткова відповідальність наступає у всіх випадках, коли законом, іншим правовим актом або договором не передбачено інше. Правило про застосування часткової відповідальності є загальним правилом і випливає з часткового характеру договірних зобов’язань. Часткове зобов'язання має місце тоді, коли в ньому беруть участь кілька кредиторів або кілька боржників, і кожен із кредиторів має право вимагати виконання, а кожен із боржників повинен виконати зобов'язання у певній частці.
Солідарні зобов'язання максимально забезпечують захист прав кредитора, і тому випадки встановлення саме солідарної відповідальності як у договірних, так і позадоговірних зобов'язаннях дуже часті. Солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.Солідарне активне зобов'язання надає будь-якій з кредиторів право вимагати від боржника виконання в повному обсязі. Якщо жоден з кредиторів не зажадав виконання, боржник має право провести виконання будь-якого з солідарних кредиторів на свій розсуд. Боржник, що виконав зобов'язання повністю одному з солідарних кредиторів, вважається який виконав зобов'язання. Решта кредитори повинні звертатися для отримання своєї частини виконання до кредитора, що прийняв виконання від боржника
Субсидіарна відповідальність настає тоді, коли в зобов'язанні беруть участь основний та додатковий (субсидіарний) боржники. Субсидіарна відповідальність може випливати з закону, інших правових актів, умов договору. Основна мета встановлення такого виду відповідальності — посилення гарантій забезпечення права кредитора на відшкодування заподіяної йому шкоди за рахунок інших осіб, які в основному зобов'язанні безпосередньої участі не беруть (додаткових боржників).