Періодизація курсу історії держави і права України
Періодизація курсу:1.Початок державно-правового розвитку на теренах України (середина І тис. до н. є.- середина І тис. н. є.). Він був закладений появою найдавніших рабовласницьких державницьких утворень у Північному Причорномор'ї та Приазов'ї.
2.Період давньоруської державності й права (VI- середина XIV ст.). Основний зміст цього періоду пов'язаний з формуванням, розвитком і занепадом Київської Русі.
3.Литовсько-руська форма української державності і права (друга половина XIV - середина XVI ст.). Давньоруська державно-правова організація значною мірою була успадкована Великим князівством Литовським, яке на 90% складалося з українців та білорусів.
4.Подальша колонізація українських земель призвеладо втрати після Люблінської унії 1569 р. литовсько-руської форми української державності. Центром боротьби заволю українського народу стає Запорізька Січ - військово-демократична форма української державності (XVI -середина XVII ст.). Універсальним джерелом права на Січі було козацьке звичаєве право.
5.Цей період започаткувала перемога українського народу в національно-визвольній війні 1648-1654 рр., в результаті якої виникла українська козацька держава -Гетьманщина та її право (середина XVII'— друга половинаXVIII ст). Входження за березневою угодою 1654 р. до складу Росії прирікало Україну на поступове обмеження й ліквідацію її автономії. Серед основних джерел права гетьманські статті - конституції Гетьманської держави.
6. Суспільно-політичний устрій і правове становище українських земель визначалися їхнім входженням до складу Російської й Австро-Угорської імперій і поширенням на них дії російського та австрійського права (XVIII —початок XX ст.). 7. Період відродження української національної державності і права (1917-1920рр.). Воєнно-політична боротьба мала наслідком багатодержавність розвитку України. В цей період виникає національне українське законодавство.
8.Період становлення й розвитку України як радянської республіки, аз 1922 р — як союзної радянської республіки у складі СРСР (1917-1991 рр.). Виникає й діє радянське право, в якому домінуючим є загальносоюзне законодавство. В межах періоду можна виокремити низку етапів, для яких характерними є власні закономірності державно-правового розвитку.
9..Період розбудови незалежної Української держави і права, який розпочався з прийняттям Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 р., Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р.