Система митного права. Джерела митного права
Сукупність правових норм, що забезпечують формування і здійснення митної політики, а також набір форм та методів її здійснення, застосовуваний порядок митного регулювання створюють систему митного права.
В митному праві можна виділити три складові частини - Загальну, Особливу і Спеціальну. Умовність такого поділу пояснюється комплексним характером митного права як галузі права.
Загальну частину митного права складають ті розділи митного права, правові норми яких містять положення, що стосуються регулювання всієї сукупності суспільних відносин у сфері митної справи. Положення Загальної частини митного права застосовуються при реалізації всіх митноправових норм, що утворюють галузь митного права. До Загальної частини митного права належать розділи, які регулюють правовий статус суб'єктів митного права; визначають форми і методи митної діяльності; регулюють примус у митній сфері.
До Особливої частини митного права відносять розділи, що регулюють організацію митного контролю; переміщення і пропуск товарів і транспортних засобів через митний кордон; митне оформлення; митні платежі; валютний контроль: ведення митної статистики і класифікації товарів ЗЕД.
Спеціальна частина включає до себе такі розділи: міжнародне співробітництво з питань митної справи; міжнародні організації з митної справи; універсальні й регіональні міжнародні договори з митної справи; міжнародні стандарти в галузі спрощення і гармонізації митних процедур та ін.
Усі частини митного права взаємозалежні й складають єдине ціле. Системоутворюючими факторами при цьому виступають комплексний характер суспільних відносин, що регулюються митним правом і обумовлюються специфікою самої митної справи, і одночасно комплексне правове регулювання.
Джерелами митного права як окремої правової галузі є правові акти, які містять норми митного права. До їх числа належать Конституція України, закони України, нормативні акти Президента Україии, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших органів виконавчої влади. Норми митного права містяться також у деяких актах регіональних митниць і митниць. Кожне джерело митного права має свою специфіку.
Конституція України закріплює засади митної справи і митної політики. Конституція є не тільки юридичною базою для поточного митного права. У ній містяться основні напрямки подальшого розвитку як митного права, так і інших правових галузей.
Наступне за значенням джерело митного права - закони. Серед них необхідно виділити: 1) Митний кодекс; 2) інші закони, в яких містяться норми митного права.